گوشی کاری چیست؟

گوشی کاری در حقیقت، موبایلی است که شما در کنار گوشی اصلی خود استفاده می‌کنید. معمولا گوشی اصلی هر فردی شامل ویژگی‌هایی مانند دوربین باکیفیت‌تر، حافظه‌ی بیشتر، سیستم‌عامل قوی‌تر و بسیاری دیگر از این موارد است اما گوشی کاری، نیازی به آن که تمامی این فاکتورها را داشته باشد، ندارد. تا 10 سال پیش، تمامی گوشی‌ها می‌توانستند به عنوان یک گوشی کاری هم تلقی شوند؛ در حقیقت در آن زمان بحث بر سر سیم‌کارت شخصی و سیم‌کارت کاری بود. اما پیشرفت فناوری تولید گوشی هوشمند، پیشرفت شبکه‌های اجتماعی و گسترش اینترنت باعث شد تا امروزه، نیاز به داشتن یک گوشی کاری در کنار یک گوشی شخصی، کاملا به چشم آید. این دسته از گوشی‌ها باید قابلیت‌هایی داشته باشند که با شرایط کاری شما کاملا جور باشد. برای مثال اگر قرار است چت‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید، گوشی کاری شما باید دارای سیستم‌عاملی باشد که از این قابلیت ساپورت می‌کند. هزینه‌ی خرید گوشی کاری، معمولا پایین‌تر از یک گوشی شخصی مجهز به سیستم‌های پیشرفته است به همین دلیل نیز باید سعی کنید انتخاب خوب و هوشمندانه‌ای داشته باشید.

نحوه‌ی انتخاب گوشی کاری

برای آن که یک گوشی کاری مناسبی داشته باشید باید سعی کنید با معیارهای جامعی که برای خرید این نوع گوشی‌ها تعریف شده، آشنا شوید. البته شایان ذکر است که نمی‌توان یک دستورالعمل خاص برای تمامی افراد و گوشی‌ها تعریف کرد اما ویژگی‌هایی که ذکر خواهیم کرد، شامل اکثر گوشی‌های کاری می‌شوند. این فاکتورها را در زیر مشاهده می‌کنید.

1. نوع گوشی و نوع کار

پیش از هر چیزی نیاز است که ارتباط نوع شغل شما با نوع موبایلی که می‌خواهید داشته باشید، مشخص شود. آیا واقعا به یک گوشی کاری نیاز دارید؟ این سؤال اولین پرسشی است که باید از خود بپرسید.در همین راستا باید نکات مهمی در این زمینه را با خود مرور کنید. برخی از این نکات را در زیر مشاهده می‌کنید.

  • آیا قرار است با گوشی کاری، تماس کاری داشته باشید یا تنها استفاده‌ی آن برای شما فضای اینترنت است؟ این نکته به شما کمک بزرگی در انتخاب گوشی کاری خواهد کرد.
  • گوشی کاری چه کمکی به شما می‌کند؟ اگر نیاز شما به یک گوشی کاری، نیاز قانع‌کننده‌ای بود، تصمیم خود را عملی کنید. 
  • میزان استفاده از گوشی کاری چقدر است؟ آیا به چند مکالمه و چت محدود می‌شود یا آن که قرار است تصاویر و فایل‌های زیادی را در آن ارسال و یا مطالعه کنید؟


2. باتری گوشی کاری

یک از فاکتورهای تأثیرگذار در انتخاب گوشی کاری، نوع باتری آن است. در حقیقت، یکی از بزرگ‌ترین دلایل خرید گوشی کاری، کاهش مصرف شارژ گوشی اصلی افراد است. معمولا گوشی‌های کاری دیر به دیر شارژ می‌شوند و به همین دلیل نیز باید گوشی خود را به نحوی انتخاب کنید که بتواند زمان بیشتری برای شما کار کند. همچنین شارژ کردن این گوشی‌ها باید به نحوی باشد که بیش از دو ساعت وقت شما را نگیرد.


3. سیستم‌عامل گوشی کاری

آیا قرار است از اپلیکیشن‌های متنوعی در گوشی کاری خود استفاده کنید؟ نکته‌ی مهمی که در صورت عدم توجه به آن، ضرر بسیاری خواهید کرد آن است که بدانید، اپلیکیشن‌هایی که قرار است بر روی گوشی کاری شما نصب شوند، در چه نوع سیستم‌عامل‌هایی قابل اجرا هستند. اندروید و iOS، بزرگ‌ترین سیستم‌عامل‌هایی گوشی‌های هوشمند هستند و معمولا اپلیکیشن‌ها بر روی هر دوی این دو سیستم‌عامل قابل نصب هستند اما برخی از اپلیکیشن‌های مخصوص را تنها بر روی یکی از این دو می‌توانید داشته باشید و یا آن که ممکن اپلیکیشن، در یکی رایگان و در سیستم‌عامل دیگری، پولی باشد.


4. ویژگی‌های یک گوشی کاری

زمانی که از ویژگی‌های گوشی کاری صحبت می‌کنیم منظورمان معیارهایی مانند، صفحه نمایش، دوربین، حافظه داخلی، پردازنده و مواردی از این قبیل است. این ویژگی‌ها ارتباط مستقیمی با نوع کار شما دارند اما معمولا گوشی‌های کاری نیاز به داشتن دوربین باکیفیت و یا صفحه نمایش بسیار بزرگ را ندارند. این موارد باعث می‌شود که هزینه‌ی شما به صورت فوق‌العاده‌ای کم‌تر شود.


5. بودجه

فاکتور مهم دیگر، هزینه‌ای است که برای گوشی کاری می‌خواهید خرج کنید. در حقیقت ممکن است شما یک گوشی پرچمدار را به عنوان یک گوشی کاری در نظر بگیرید درحالیکه فرد دیگری، با توجه به نیازها و بودجه‌ی خود، یک گوشی میان‌رده را به عنوان گوشی کار در نظر داشته باشد. میزان بودجه، رابطه‌ی مستقیمی با نوع گوشی کاری شما خواهد داشت.


معروف‌ترین گوشی‌های کاری

برخی از معروف‌ترین گوشی‌های کاری شامل گوشی‌های میان‌رده هستند. عده‌ای تصمیم می‌گیرند که گوشی‌های قدیمی خود را به عنوان گوشی کاری استفاده کنند اما عده‌ی دیگری، تصمیم به خرید می‌گیرند. گوشی‌های کاری باید علاوه بر هزینه‌ی کم‌تر، ظاهر جذابی نیز داشته باشند به همین دلیل نیز پیشنهاد ما آن است که گوشی‌هایی را تهیه کنید که در گذشته، اسم و رسمی داشتند. برخی از این گوشی‌ها شامل سامسونگ گلکسیNote 4 ، سامسونگ گلکسی A21، هواوی Y5، Honor 8c و شیائومی Redmi 8 هستند. توجه کنید که گوشی‌های بسیاری را می‌توانید به عنوان یک گوشی کاری انتخاب کنید به همین دلیل نیز سعی کنید دو فاکتور بودجه و شرایط کاری را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

سخن آخر

گوشی کاری، به شما قابلیت آن را می‌دهد که عمر مفید گوشی اصلی خود را افزایش دهید. در حقیقت بسیاری از افرادی که از گوشی کاری استفاده می‌کنند، گوشی اصلی آن‌ها سالم‌تر است. در این مقاله سعی شد تا با معرفی مهم‌ترین فاکتورهایی که باید در حین خرید گوشی کاری به آن‌ها توجه کنید، شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.