پس از تحریم‌های آمریکا علیه شرکت هواوی، تمامی کاربران این شرکت معروف، دچار اضطراب شدند. با توجه به اهمیت دنیای مجازی و فضای اینترنت در این قرن، این اضطراب کاملا منطقی بود. با توجه به این نکات بود که شرکت هواوی سریعا دست به کار شد و سرویس‌های مختلفی را برای کاربران خود به وجود آورد تا بتوانند همانند گذشته به فعالیت خود در اینترنت ادامه بدهند. اما با توجه به آن که این سرویس‌ها برای مردم جدید هستند، برخی از کاربران، هنوز توانایی کار کردن با آن‌ها برای دانلود اپلیکیشن را بلد نیستند به همین دلیل نیز در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه می‌توانید اپلیکیشن‌های هواوی را بر روی گوشی خود داشته باشید. با ما همراه باشید.
سرویس‌های موبایل هواوی یا HMS
بسیاری از افراد تصور می‌کردند که پس از تحریم‌های وضع شده علیه هواوی، این شرکت دیگر پلتفرمی برای دانلود اپلیکیشن‌ها در اختیار نخواهد داشت و با همین تصور بود که اکثر آنان را اضطراب فرا گرفت. اما دوراندیشی مسئولان هواوی به حدی بود که خود را از چندین سال پیش برای خودکفایی در این زمینه آماده کرده بودند. سرویس‌های موبایل هواوی یا به اختصار HMS سرویس‌هایی هستند که در یک تعریف کلی، جایگزین قابلیت‌های گوگل هستند.

این سرویس‌ها که امکاناتی مانند پخش ویدیو، پخش موزیک، سرچ کردن در اینترنت و بسیاری دیگر از قابلیت‌ها را برای کاربران فراهم کرده‌اند، هیچ وابستگی دیگری به گوگل ندارند. در حقیقت HMS به نحوی است که کاربران هواوی با استفاده از آن به هیچ وجه احساس فقدان امکانات را نخواهند کرد. سازگاری و کار کردن با HMS بسیار ساده است و این سادگی به نحوی است که حتی کاربرانی که به اپلیکیشن‌های گوگل عادت کرده‌اند، به راحتی با این سرویس‌ها، تطبیق پیدا خواهند کرد. یکی از مهم‌ترین سرویس‌هایی که در HMS موجود است، App Gallery است. در ادامه این سرویس را بررسی خواهیم کرد.
AppGallery
همانطور که ذکر شد، AppGallery یکی از سرویس‌های موجود در گوشی‌های هواوی است. این سرویس یکی از بهترین و مهم‌ترین راه‌هایی است که شما می‌توانید با استفاده از آن، اقدام به دانلود و نصب انواع اپلیکیشن‌ها را بکنید. در حقیقت سرویس AppGallery، جایگزین گوگل‌پلی شده‌است و امکاناتی را که به کاربران می‌دهد دقیقا مانند نسخه‌ی گوگل است. یکی از ویژگی‌های مهمی که در AppGallery تعبیه شده‌است آن است که کاربران می‌توانند از اپلیکیشن‌ها پیش از دانلود آن‌ها برای چند لحظه استفاده کنند تا در صورت رضایت، آن را دانلود کنند. برای آن که بتوانید از AppGallery استفاده کنید باید یک Huawei ID مخصوص به خود را بسازید. این سرویس را در صورتی که استفاده‌ای از آن ندارید می‌توانید به راحتی از گوشی خود حذف کنید.
تقریبا اکثر برنامه‌های موجود در AppGallery رایگان هستند و در صورت غیررایگان بودن نیز می‌توانید اقدام به پرداخت هزینه از طریق درگاه‌های موجود نمایید. به طور کلی این سرویس از 5 بخش شامل دسته، مدیریت، کاربر، برترین و ویژه تشکیل شده‌است. همانطور که ذکر شد بسیاری از اپلیکیشن‌ها در AppGallery موجود هستند اما با این وجود برخی از اپ‌ها را باید به روش‌های دیگری دانلود و نصب نمایید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

APKPure
یکی دیگر از جایگزین‌های گوگل‌پلی در گوشی‌های هواوی، استفاده از APKPure است. این اپلیکیشن را که به راحتی می‌توانید بر گوشی خود نصب نمایید در حقیقت یکی از گسترده‌ترین مراجع دانلود اپلیکیشن است که با استفاده از آن می‌توانی اپلیکیشن‌های موجود در گوگل‌پلی نیز در آن قرار دارند. در حقیقت هر آپدیتی که برای اپلکیشن‌های گوگل پلی بیاید، در APKPure نیز ظاهر خواهد شد.

از طرف دیگر یکی از مزیت‌های که برای این سرویس تعریف شده‌است آن است که شما می‌توانید فایل‌های XAPK را نیز نصب کنید. این فایل‌ها حاوی دیتاها و فایل نصبی در یک فایل هستند و برای نصب آن‌ها در اندروید نیازمند یک اپلیکیشن دیگری خواهید بود، حال آن که با استفاده از APKPure می‌توانید به راحتی آن‌ها را نصب کنید.همچنین شاید شما هم در حین دانلود برخی از اپلیکیشن‌ها با اروری مواجه شده باشید که می‌گوید این اپلیکیشن در کشور شما در دسترس نیست؛ برای حل این مشکل نیز اپلیکیشن APKPure راهکار بسیار مناسبی است چرا که پس از نصب اپی که می‌خواهید از طریق APKPure، دیگر هیچ اروری را مشاهده نخواهید کرد. به طور کلی پیشنهاد ما آن است که تنها در صورت نبود اپلیکیشن مورد نظر در سرویس AppGallery به این اپلیکیشن مراجعه نمایید.

Phone Clones
یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی که توسط آن می‌توانید اپ‌های جدیدی را به گوشی هواوی خود وارد کنید، Phone Clones است. در حقیقت این اپلیکیشن شبیه به نمونه‌های مشابه SHAREit و زاپیا است. با استفاده از این اپلیکیشن شما می‌توانید که هر گونه اطلاعاتی را از یک گوشی دیگر به گوشی هواوی خود منتقل کنید. اپلیکیشن Phone Clones به راحتی در AppGallery در دسترس است و می‌توانید آن را از آن جا دانلود کنید. به طور کلی استفاده از این اپلیکیشن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود چرا که دیگر لازم نیست که برای دانلود فایل‌ها اینترنتی را مصرف کنید.

Amazon AppStore
استفاده از آمازون اپ استور نیز راه حل بعدی برای دانلود اپلیکیشن‌ها در گوشی‌های هواوی است. نکته‌ی قابل ذکر در رابطه با این اپلیکیشن آن است که شما تنها مجاز هستید که یک اپلیکیشن را در هر 24 ساعت به صورت رایگان دانلود کنید و بقیه‌ی اپ‌ها به صورت پولی هستند. برای این کار کافی است که در حساب کاربری خود مشخصات را وارد کرده و ثبت نام نمایید. برای ثبت نام نیز باید مشخصات فردی را بدهید که ساکن آمریکا است چرا که این اپلیکیشن برای افراد ساکن آن کشور ساخته شده‌است.
سخن آخر

با توجه به اهمیت اپلیکیشن‌ها در زندگی روزمره، دانستن این موضوع که به چه شیوه‌هایی می‌توان اپلیکیشن‌ها را در گوشی‌های هواوی دانلود کرد برای هر فردی که از گوشی‌های هواوی استفاده می‌کند الزامی است. در این مقاله به بررسی راهکارهایی پرداختیم که طبق آن‌ها می‌توان اپلیکیشن‌های گوشی‌های هواوی را با توجه به تحریم‌های گوگل، نصب کرد. علاوه بر شیوه‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، شما می‌توانید بسیاری از اپلیکیشن‌ها را توسط استورهای ایرانی مانند کافه بازار در گوشی‌های هواوی دانلود نمایید.