همانطور که می‌دانید، آمریکا اقدام به تحریم‌هایی علیه شرکت هواوی کرده‌است و نتیجه‌ی این تحریم‌ها شامل اپلیکیشن‌های گوگل بر روی هواوی نیز شده‌است. با توجه به آن که گوگل اقدام به حذف تمامی اپلیکیشن‌های خود بر روی هواوی کرده‌است، کاربران با مشکلات متعددی رو به رو شدند. دیری نگذشت که هواوی راه‌حل‌های جایگزینی را برای این مشکل معرفی کرد و کاربران توانستند انواع اپلیکیشن‌های مورد نظر خود را نصب نمایند. اما مسئله‌ی اصلی که برخی از اپلیکیشن‌هایی که تنها از طریق خود گوگل‌پلی در دسترس هستند و نمونه‌های مشابهی نیز برای آن‌ها وجود ندارد، باقی ماند. با توجه به این موضوع، در این مقاله به بررسی روش‌هایی می‌پردازیم که طی آن‌ها بتوان از اپلیکیشن‌های گوگل بر روی گوشی‌های هواوی استفاده کرد. با ما همراه باشید.
سرویس موبایل هواوی

در وهله‌ی اول نیاز است که شما را با سرویسی که هواوی برای نصب اپلیکیشن‌های خود در نظر گرفته آشنا کنیم. این سرویس به عنوان جایگزینی تعریف شده که شما می‌توانید با استفاده از آن، انواع اپلیکیشن‌ها را دانلود کنید. این سرویس شامل چندین قابلیت است که مهم‌ترین آن‌ها AppGallery است. اپ گالری در حقیقت شبیه به پلی‌استور عمل می‌کند و شما می‌توانید هر اپلیکیشنی را در آن سرچ کرده، امتیازاتش را مشاهده کنید و یا حتی پیش از دانلود، برای لحظاتی از آن استفاده کنید. اما همانطور که واضح است این روش‌ها نمی‌توانند تمامی اپلیکیشن‌های مشابه به اپلیکیشن‌های گوگل را داشته باشند به همین دلیل نیز باید به دنبال راه‌های جایگزین بود. این راهکارها را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نصب اپلیکیشن‌های گوگل در گوشی‌های هواوی
به طور کلی هیچ راهی رسمی برای آن که بتوان از اپلیکیشن‌های گوگل در گوشی‌های هواوی استفاده کرد، وجود ندارد. اما با این وجود چند ترفند وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، انواع اپلیکیشن‌های گوگل را در گوشی هواوی خود داشته باشید. در ادامه این روش‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

استفاده از Googlefier
اولین راه حلی که می‌توانید برای حل این مشکل استفاده کنید آن است که از اپلیکیشن Googlefier استفاده نمایید. این اپلیکیشن به گوشی‌هایی که مجهز به EMUI 10.1 و یا پایین‌تر هستند این قابلیت را می‌دهد که بتوانند از انواع اپلیکیشن‌های گوگل بر روی گوشی هواوی خود بهره‌مند باشند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی که این اپلیکیشن در اختیار شما قرار می‌دهد، آن است که لازم نیست گوشی خود را برای استفاده از اپلیکیشن‌های گوگل، به کامپیوتر و یا لپ تاپ متصل نمایید. برای آن که بتوانید از قابلیت‌های Googlefier استفاده نمایید، نیاز است تا مراحل زیر را طی کنید.

اپلیکیشن Googlefier را از منابع معتبر دانلود کنید. توجه کنید که EMUI شما زیر 10.1 باشد.
با رفتن به تنظیمات گوشی، اجازه نصب اپلیکیشن Googlefier به عنوان یک منبع ناآشنا را بدهید.
مراحل نصب اپلیکیشن را به راحتی انجام بدهید. برای این کار لازم است که حساب جیمیل خود را وارد کنید.
با استفاده از این اپلیکیشن، سرویس‌های موبایل گوگل را فعال کنید.
اگر مراحل فوق را به طور کامل انجام بدهید، می‌توانید که انواع اپلیکیشن‌های گوگل را بر روی گوشی هواوی خود نصب کنید.
البته نکته‌ای که در این روش وجود دارد آن است که از آن جایی که Googlefier به عنوان یک ترفند غیررسمی برای نصب اپلیکیشن‌های گوگل بر گوشی هواوی به حساب می‌آید، شما هیچ ضمانتی در رابطه با امنیت اپلیکیشن‌ها نخواهید داشت.

استفاده از Chat Partner
روشی که به شما قابلیت استفاده از گوگل‌پلی بر گوشی‌های هواوی را می‌دهد، استفاده از اپلیکیشن Chat Partner است. این روش که بسیار آسان است با وجود آن که امتیازات فراوانی برای شما دارد، اما همچنان یک روش غیررسمی به حساب می‌آید به همین دلیل نیز لازم است که پیش از استفاده از آن، تمامی نکات مرتبط با آن را در نظر بگیرید. مراحل استفاده از اپلیکیشن Chat Partner برای نصب گوگل‌پلی بر روی گوشی هواوی به شرح زیر هستند.

اپلیکیشن Chat Partner را از منبعی رسمی دانلود کنید.گزینه‌ی Detect Device و سپس گزینه‌‌ی Repair Now را انتخاب کنید.
با انتخاب گزینه‌ی Activate خواهید توانست که نصب گوگل‌پلی بر گوشی هواوی را آغاز کنید.
گوشی هواوی خود را Restart نمایید.
در صورتی که تمامی مراحل بالا را به طور کامل انجام داده باشید، گزینه‌ی گوگل‌پلی در گوشی شما ظاهر خواهد شد.
شما می‌توانید در صورتی که مایل باشید، پس از نصب گوگل‌پلی، برنامه‌ی Chat Partner را از گوشی خود حذف نمایید.


استفاده از Google Installer
استفاده از Google Installer به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید مشکل نصب شدن اپلیکیشن‌های گوگل بر گوشی هواوی را حل کنید. برای این کار کافی است که شماGoogle Installer APK  را دانلود کنید. سپس Google Play Store APK را دانلود کنید. پس از آن که دانلود این دو برنامه به پایان رسید، وارد تنظیمات گوشی خود بشوید و در آن جا، اجازه نصب اپلیکیشن‌های ناشناخته را بدهید. پس از آن، وارد مدیریت فایل گوشی خود شده و فایلGoogle Installer APK  را باز کنید. سپس فایل را در دو مرحله‌ای که برای نصب قرار داده شده، نصب کنید.پس از آن که این مراحل را به طور کامل انجام دادید باید Google Service Framework را دانلود و نصب کنید. این برنامه را مانند برنامه‌های قبلی با دادن مجوز نصب و پس از یافتن در مدیریت فایل گوشی نصب نمایید. پس از پایان همه‌ی این مراحل شما می‌توانید که گوگل‌پلی و سایر اپلیکیشن‌های گوگل را بر گوشی هواوی نصب و استفاده نمایید. یادتان باشد که استفاده از این برنامه نیز مانند سایر برنامه‌ها، به طور غیررسمی بوده و امنیت آن ضمانتی ندارد.

استفاده از فایل APK
استفاده از این روش نیز ساده است. برنامه‌های گوگل‌پلی، Google Play Service و Google Service Framework را دانلود کنید. سپس وارد تنظیمات گوشی بشوید. پیش از انتخاب گزینه‌ی Advanced Setting وارد Security شوید و اجازه‌ی نصب منابع ناشناخته را بدهید. پس از نصب سه برنامه‌ی یاد شده، با استفاده از حساب جیمیل خود خواهید توانست که برنامه‌های گوگل را بر گوشی هواوی، دانلود و نصب نمایید.

سخن آخر
شناخت روش‌هایی که بتوان با استفاده از آن‌ها اپلیکیشن‌های گوگل را بر روی گوشی‌های هواوی نصب کرد، به شما این امکان را می‌دهد تا مشکلاتی که در این زمینه دارید را حل نمایید. در این مقاله سعی شد تا روش‌هایی که مرسوم‌تر هستند را برای شما شرح بدهیم. امید است که با استفاده از این روش‌ها، بهترین اپلیکیشن‌ها را برای گوشی خود دانلود و نصب کنید.