مگاپیکسل چیست؟

یک مگاپیکسل، برابر با یک میلیون پیکسل است. به طور کلی، درجه‌بندی مگاپیکسل شامل کوچک‌ترین قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی تصویری است که توسط یک دوربین ثبت شده‌است. این موراد نشان می‌دهند که مگاپیکسل به معنای رزولوشن تصویر است. به هر میزانی که این عدد بالاتر باشد، رزولوشن دوربین شما نیز بهتر خواهد بود. برای به دست آوردن تعداد کل پیکسل‌ها کافی است که تعداد پیکسل‌های افقی را در تعداد پیکسل‌های عمودی ضرب کنید. از طرف دیگر باید اندازه‌ی لنز دوربین را نیز در این درجه‌بندی در نظر بگیرید. برای مثال دوربینی که از لنزهای به روزتر و بزرگ‌تری استفاده می‌کند، می‌تواند تصاویر واضح‌تر و با کیفیت‌تری را ثبت کند. دو موضوع لنز و مگاپیکسل به هم وابسته هستند. اگر مگاپیکسل دوربین پایین باشد، شما می‌توانید با استفاده از یک لنز پیشرفته‌ای که قابلیت جذب نور بالاتری از محیط است، این کمبود را جبران کنید و عکس‌های بهتری را بگیرید. 

اهمیت مگاپیکسل

دلایل بسیار زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند دوربین‌های با رزولوشن بالاتر، خواهان بیشتری دارند. افراد غالبا اقدام به برش و ویرایش تصاویر خود می‌کنند. زمانی که اقدام به خرید موبایل‌هایی می‌کنید که رزولوشن بالاتری دارند، مگاپیکسل‌های بیشتر به شما این امکان را می‌دهد که به صورت آزادانه‌تری با تصاویر کار کنید؛ در حقیقت آن‌ها به شما فضای اضافی برای برش دادن تصاویر را می‌دهند. از طرف دیگر زمانی که تصمیم بگیرید که تصاویر گرفته شده را بزرگ‌تر کنید و یا حتی در مقیاس بالاتری چاک کنید، دوربین‌هایی که دارای رزولوشن بالایی هستند، کمک بسیار بزرگی به شما خواهند کرد.


تعداد مگاپیکسل و کیفیت تصاویر

همانطور که تاکنون نیز متوجه شدید، رزولوشن تصاویر به شما امکانات زیادی می‌دهد. متأسفانه بسیاری از مردم بدون آن که درک منسبی از این مفهوم داشته باشند، آن را معیار اساسی در تعیین کیفیت تصاویر می‌دانند. دوربینی که دارای مگاپیکسل بالایی است لزوما از دوربینی که دارای مگاپیکسل پایین‌تری است، تصاویر با کیفیت‌تری ثبت نمی‌کند. تفاوت این دو نوع دوربین تنها به برخی از موراد جزئی بازمی‌گردد. برای مثال چاپ تصاویری که با دوربین دارای رزولوشن بالا ثبت شده، بسیار بهتر از موبایلی خواهد بود که مگاپیکسل دوربینش کم‌تر است. وضوح بالا همچنین می‌تواند برای پردازش تصاویر در برنامه‌ی فوتوشاپ، مفید باشد. اگر جزء افرادی نیستید که استفاده‌ی فراوانی از این موراد دارند، بهتر است که رزولوشن و تعداد مگاپیکسل بالاتر را معیار اصلی انتخاب گوشی ندانید. ذکر این نکته مهم است که برای ارزیابی کیفیت تصاویر دو فاکتور اندازه‌ی سنسور تصاویر و نوع لنز دوربین، بیشترین تأثیر را دارا هستند.

تعداد مگاپیکسل مورد نیاز

این که شما به چه تعداد مگاپیکسل نیاز دارید، به نحوه‌ی استفاده از تصاویر بستگی خواهد داشت. اگر فردی هستید که تصاویر را برای اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی ثبت می‌کند و یا آن که تصاویر را برای ثبت خاطرات و مشاهده‌ی مجدد جمع‌آوری می‌کند، موبایلی با مگاپیکسل پایین‌تر نیز پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود. چرا که نمایش تصاویر در صفحات مانیتور و تلفن همراه، نیازمند رزولوشن بالایی نداشته چرا که اکثر آن‌ها نیز از وضوح متعادلی استفاده می‌کنند. اما اگر عکاسی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید و تصمیم دارید که عکس‌ها را چاپ کنید و یا آن که برش بزنید، وضوح بالاتر کمک بسیار زیادی به شما می‌کند. 


مزایای تعداد بالای مگاپیکسل

در ادامه شما را با مزایای دوربینی که دارای تعداد مگاپیکسل بالایی است، آشنا خواهیم کرد.

1. جزییات

به هر میزانی که مگاپیکسل دوربین بالاتر باشد، شما می‌توانید جزئیات بیشتری را ثبت کنید. برای مثال، جزئیات ثبت شده در یک دوربین 6 مگاپیکسلی، 50 درصد بیشتر از جزئیات ثبت شده در یک دوربین 4 مگاپیکسلی است. البته این نکته برای تصاویری که در تلویزیون، مانیتور و گوشی هوشمند به نمایش در می‌آیند، اهمیت زیادی ندارد اما تأثیر اصلی آن در هنگام چاپ آن تصویر خواهد بود.

2. بزرگنمایی

سنسوری که دارای مگاپیکسل بالاتری باشد، از بزرگنمایی دیجیتالی بهتری برخوردار است. استفاده از دوربین‌های حاوی مگاپیکسل بالاتر به شما این امکان را می‌دهد که در حین بزرگنمایی تصاویر نیز، از جزئیات تصویر، بهره‌مند باشید. برای مثال فرض کنید که در انتهای یک کلاس نشسته‌اید و می‌خواهید از مطالبی که در تابلوی کلاس نوشته شده، عکس بگیرید؛ دوربینی که دارای مگاپیکسل بالاتری باشد، جزئیات تابلو را زمانی که اقدام به زوم می‌کنید، به صورت کامل‌تری در اختیار شما قرار خواهد داد.

معایب تعداد بالای مگاپیکسل

به جز مزایایی که برشمردیم، بزرگنمایی بالا، دارای معایبی نیز است. این موارد را در زیر مشاهده می‌کنید.

1. هزینه

به طور معمول، دوربین‌هایی که دارای مگاپیکسل بالاتری هستند، قیمت بالاتری نیز دارند. در حقیقت، شرکت‌های تولیدکننده‌ی تلفن همراه از این قابلیت استفاده کرده‌ و وضوح تصاویر را تبدیل به یکی از فاکتورهای تعیین قیمت گوشی کرده‌اند.

2. نور

به طور معمول، به هر اندازه که نور بیشتری از طریق سنسور دوربین جذب شود، تصویر نیز بهتر خواهد بود. اما مشکل اصلی در آن جاست که به هر میزانی که تعداد پیکسل‌های یک دوربین بیشتر شود، میزان نور جذب شده نیز کم‌تر خواهد بود. این مسئله، به ویژه در محیط‌هایی که نور آن‌ها کم‌است، مشکل بزرگی ایجاد می‌کند.


سخن آخر

تعداد بالای مگاپیکسل هر دوربین، تأثیر زیادی بر تصاویر چاپ شده می‌گذارد اما این مسئله دال بر آن نیست که کیفیت تصاویر افزایش یابد. در حقیقت در این مقاله سعی شد که شیوه‌ی تأثیرگذاری تعداد مگاپیکسل بر کیفیت تصاویر را بررسی کنیم. با توجه به این موارد، نباید تعداد مگاپیکسل را به عنوان یک فاکتور اصلی در ارتباط با کیفیت تصاویر و انتخاب موبایل در نظر گرفت.