یکی از مهم‌ترین مسائلی که در ایام کرونا باید به آن توجه زیادی کرد، موضوع ضدعفونی کردن گوشی‌های هوشمند است. این بحث که دارای قواعد خاص خود است، ممکن است در صورت عدم تسلط به مفاهیم اساسی، منجر به ضرر رسیدن و حتی سوختن صفحه‌ی گوشی موبایل شود. متأسفانه افراد زیادی در این روزها مشاهده شده‌اند که تنها با تصور آن که الکل هر چیزی را از بین می‌برد، اقدام به ضدعفونی کردن گوشی خود کرده و صفحه‌ی تاچ گوشی را دچار مشکلات فراوانی کرده‌اند. با توجه به آن که خسارت رسیدن به گوشی‌های هوشمند شما را مجبور به تهیه‌ی ال سی دی‌ها و حتی تعویض گوشی خواهد کرد، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله، نحوه‌ی درست ضدعفونی کردن موبایل‌ها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چه زمانی باید گوشی هوشمند را ضدعفونی کرد؟

با توجه به شیوع بیماری کرونا، تمامی متخصصان پیشنهاد کرده‌‌اند که سطوحی که هر روز در دسترس قرار می‌گیرند را به طور مرتب ضدعفونی کنیم. یکی از این وسایل، گوشی هوشمند است. در حقیقت، افرادی که اقدام به ضد عفونی کردن موبایل خود نمی‌کنند، ریسک بزرگی را پذیرفته‌اند. از طرفی ممکن است که گوشی هوشند شما بر روی زمین بیفتد یا هنگامی که بیرون می‌روید، آن را بر روی یک میز یا صندلی عمومی قرار بدهید و یا حتی فردی در کنار شما عطسه کند و قطرات آن بر روی صفحه‌ی شما بنشینید، همگی این موارد باعث می‌شود تا شما ملزم به ضدعفونی کردن موبایل بشوید.


وسایل ضدعفونی کننده‌ی گوشی هوشمند

پس از شیوع این بیماری، انواع افراد، سایت‌ها و آژانس‌های خبری اقدام به اعلام مواد مجاز برای ضدعفونی کردن گوشی‌های هوشمند کردند، اما با توجه به گستردگی و حتی برخی موارد، عدم اطمینان به مواردی که این افراد معرفی کرده‌اند، افراد زیادی دچار سردرگمی شدند؛ به همین دلیل نیز آژانس حفاظت از محیط زیست، اقدام به انتشار مهم‌ترین وسایلی که می‌توان به وسیله‌ی آن نه تنها گوشی بلکه لوازم خانه را نیز ضدعفونی کرد، نمود. 

لوازم و مواد اعلام شده توسط این آژانس، علاوه بر مورد اعتماد بودن، دارای تمامی معیارهای استانداردی هستند که می‌تواند تمامی ویروس‌های خطرناک از جمله کرونا را از بین ببرد. از طرف دیگر، مرکز بین المللی کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام کرده‌است که محلول مورد استفاده برای ضدعفونی کردن گوشی‌ها باید حداقل 70 درصد الکل را دارا باشد. با توجه به اعلانات این دو آژانس بین المللی، لیستی را مرتب کردیم که علاوه بر آن که تمامی ویروس‌ها را از بین می‌برد، به گوشی‌های شما آسیبی نخواهد رساند. 

  • دستمال مرطوب و اسپری ضدعفونی کننده‌ی الکل (الکل آن باید حداقل 70 درصد باشد)
  • برخی از پدهای الکلی که پزشکان، پیش از تزریق و پاک‌سازی پوست از آن بهره می‌برند.
  • الکل مالشی رقیق شده

همچنین علاوه بر موارد ذکر شده، خود شرکت‌های سازنده‌ی موبایل نیز توصیه‌هایی برای ضدعفونی کردن گوشی‌ها ارائه داده‌اند. شرکت‌های سامسونگ و اپل این پیشنهاد را به کاربران خود داده‌اند که از موادی مانند دستمال مرطوب حاوی کلوراکس، دستمال مرطوب حاوی الکل 70 درصد و پارچه‌ی میکروفیبر آغشته به محلول الکل، استفاده کنند. به طور کلی اکثر کارشناسان و حتی همین شرکت‌های ذکر شده معتقدند که استفاده از انواع پدهد برای ضدعفونی کردن گوشی‌ها، انتخاب هوشمندانه‌تری نسبت به استفاده از اسپری است چرا که وقتی شما اقدام به اسپری کردن گوشی خود می‌کنید، قطرات الکل از طریق درزهای موجود در کناره‌های ال سی دی، به زیر آن نفوذ کرده که به مرور ضرر بسیار زیادی به صفحه‌ی تاچ گوشی خواهند زد.

  • استفاده از موادی مانند ضدعفونی کننده‌ی دست، سرکه، شیشه پاک‌کن و کمپرس هوا برای ضدعفونی کردن گوشی، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.


روش‌های ضدعفونی کردن گوشی

حال که با مواد ضدعفونی کننده‌ی گوشی آشنا شدید، شما را با مهم‌ترین روش‌ها ضدعفونی کردن موبایل آشنا خواهیم کرد. در وهله‌ی اول لازم است که موبایل را از برق جدا کرده باشید. یادتان باشد که اگر دستگاه به شارژر متصل بود، استفاده از الکل برای ضدفونی کردن، کار پر ریسکی خواهد بود.

  1. تمیز کردن صفحه‌ی ال سی دی

از پارچه‌های میکروفیبر یا پنبه استفاده کنید. این پارچه‌ها را می‌توانید به راحتی از تمامی داروخانه‌ها تهیه کنید. یادتان باشد که پس از بیرون آوردن پارچه، سطح آن را کاملا تمیز نگه دارید و نگذارید که با سطحی جز سطح گوشی هوشمند، در تماس باشد. همچنین دستان خود را پیش از آغاز به ضدعفونی کردن، تمیز کنید. در ابتدا، با دستمال دیگری، اقدام به پاک کردن قسمت‌های چرب و یا لکه‌های بزرگ موجود بر روی گوشی بکنید. قسمتی از پارچه را به یکی از مواد یاد شده آغشته کنید. (می‌توانید از محلول آب و صابون نیز بهره ببرید) و سپس گوشی را با آن قسمت پاک کنید. پس از انجام این کار، به قسمت‌های دیگر پارچه که مرطوب نیستند، اقدام به خشک کردن صفحه‌ی گوشی خود بکنید.

به صورت اکید توصیه می‌شود که اسپری الکل را به طور مستقیم بر روی صفحه‌ی گوشی نپاشید و اگر اقدام به این کار کردید، به هیچ وجه الکل را به درگاه شارژر، وارد نکنید. از طرف دیگر شما می‌توانید از پد الکلی هم بهره ببرید. برای این کار کافی است که پد را بر روی صفحه‌ی گوشی بکشید و کمی زمان به آن بدهید و سپس آن را خشک کنید. یادتان باشد که پد را به صورتی بر روی گوشی نکشید که صفحه‌ی ال سی دی کاملا خیس بشود.

  1. ضدعفونی کردن قاب گوشی

شاید فکر کنید چون که دیگر صفحه‌ی ال سی دی در میان نیست می‌توانید الکل را به صورت مستقیم بر روی قاب بپاشید اما اشتباه می‌کنید چرا که این کار به مرور، باعث کنده شدن نقوش روی قاب و ایجاد ترک‌هایی بر روی آن می‌شود به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌شود که با استفاده از پدهای الکلی یا پارچه‌های میکروفیبر، اقدام به ضدعفونی کردن آن‌ها بکنید. یادتان باشد که قاب را از گوشی جدا کرده و سپس ضدعفونی بکنید.


سخن آخر

در مقاله‌ای که مطالعه کردید سعی شد که مواد استاندارد برای ضدعفونی کردن گوشی و روش‌های مورد اعتماد برای این کار ذکر شوند. از طرفی موادی وجود دارند که نباید برای ضدعفونی کردن از آن‌ها استفاده کنید چرا که باعث ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیر می‌شوند. امید است که با استفاده از این روش‌ها بتوانید تمامی ویروس‌ها و میکروب‌ها را از خود دور کرده و سالم بمانید.