زمانه، زمانه‌ی سرعت است. به همان اندازه‌ای که علوم پیشرفت می‌کنند، سرعت اینترنت نیز در سراسر جهان در حال افزایش است. اینترنت 5G، در حقیقت یکی از آخرین دستاوردهای بشر در زمینه‌ی ارتقای سرعت اینترنت است. در این مقاله با تمرکز بر ویژگی‌های مهم اینترنت 5G، شما را با تعاریف مهم این موضوع، آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

فناوری 5G چیست؟

به طور کلی اینترنت 5G، اینترنت نسل پنجم تلفن همراه است. انواع اینترنت‌های پیش از این شبکه که شامل، 1G، 2G، 3G و 4G بوده‌اند، قابلیت‌هایی به اندازه‌ی 5G ندارند. در حقیقت 5G می‌تواند نسل جدید شبکه‌ها را برای شما فراهم کند به طوری که بسیاری از وسایل را به هم مرتبط کند. شاید از شنیدن واژه‌ی وسایل تعجب کرده باشید اما 5G می‌تواند همه چیز از جمله ماشین آلات، وسایل و انواع دستگاه‌ها را به هم متصل نماید. قابلیت‌های شگفت‌انگیر فناوری 5G عبارت هستند از: ارائه‌ی بیشترین سرعت اینترنت (در حد چند گیگابایت بر ثانیه)، تأخیر بسیار کم، گستردگی ظرفیت شبکه، امنیت و اطمینان بیشتر و ارائه‌ی یک تجربه‌ی راحت و سودمند برای کاربران. ضریب عملکرد و بازدهی بالاتر باعث شده که تحول عظیمی در نیازهای انسان ایجاد شود چرا که تنها ذکر همین نکته که با استفاده از اینترنت 5G شما می‌توانید در عرض یک ثانیه، چندین گیگ فایل را دانلود نمایید باعث می‌شود که تحولات گسترده‌ای در بستر داده‌ها و طبعا سلیقه‌ها، ایجاد گردد. 


ساختار تشکیل‌دهنده‌ی فناوری 5G

اینترنت 5G شامل روش تعدیل سیگنال دیجیتال در چندین کانال مختلف برای کاهش انواع تداخلات است. همچنین استفاده از رابط هوایی NR و ارائه‌ی پهنای باند 6 گیگاهرتزی از جمله ویژگی‌های دیگر 5G است. روش تعدیل سیگنال مورد استفاده توسط 5G در حقیقت مشابه به اصول شبکه‌های قبلی مانند 4G است اما استفاده از قابلیت رابط هوایی NR، مقایس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بیشتر را به شبکه‌ی 5G داده‌است. این ویژگی باعث می‌شود تا افراد بیشتری توانایی دسترسی به این شبکه را داشته باشند.

اینترنت 5G با گسترش طیف منابعی که در اختیار دارد، پهنای باند گسترده‌ای را ارائه می‌دهد. اینترنت 5G می‌تواند در هر دو حالت باند پایین‌تر (برای مثال زیر 6 گیگاهرتز) و باند mmWave (برای مثال بالاتر از 24 گیگاهرتز) کار کند. اینترنت 5G به نحوی طراحی شده‌است که علاوه بر آن که سرعت اینترنت دستگاه‌های تلفن همراه را افزایش می‌دهد، می‌تواند در وسایلی که برای ارائه‌ی خدمات باید به اینترنت متصل شوند نیز به کار گرفته شود.

نحوه‌ی کار فناوری 5G

فناوری 5G پیشرفت‌های قابل توجهی در عرصه‌ی معماری شبکه کرده‌است. آنتن‌های جدید این شبکه از فناوری نوینی به نام MIMO استفاده می‌کنند. MIMO عبارت است از ورودی‌های چند گانه با خروجی‌های چندگانه. فناوری MIMO این قابلیت را به 5G داده‌است که چندین فرستنده و گیرنده بتوانند داده‌های بیشتری را به طور همزمان منتقل کنند. اما تنها عملکرد 5G از طریق این نوع آنتن‌های رادیویی نیست؛ شبکه‌ی 5G برای پشتیبانی از یک شبکه‌ی همگرا، ناهمگن و ترکیب فناوری‌های بی‌سیم مجاز و غیر مجاز طراحی شده‌است.

همانطور که ذکر شد، اینترنت 5G، دارای تحولات معماری گسترده‌ای است و این تحولات در بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری آن نیز مشاهده می‌شود چرا که بخش اعظم مدیریت شبکه‌ی 5G از طریق نرم افزار آن صورت می‌گیرد. فناوری 5G می‌تواند ساختارهای زیر شبکه‌ی تعریف شده توسط نرم افزار را ایجاد کند که به عنوان برش‌های شبکه شناخته می‌شود. برش‌های یاد شده این امکان را به مدیران شبکه می‌دهد که عملکرد شبکه را بر اساس کاربران و دستگاه‌ها تعیین کنند. فناوری 5G با استفاده از ماشین لرنینگ، فعالیت‌های دیجیتالی را گسترده‌تر کرده‌است. همچنین مدیریت فعال، ترافیک و هزینه‌ی زیرساخت را کاهش داده‌است.


تفاوت اینترنت 5G و 4G

  • یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها و مزیت‌هایی که اینترنت 5G نسبت به 4G دارد، آن است که این فناوری، امکان پخش انواع برنامه‌های ویدئویی که دارای کیفیت‌های بالاتری هستند را برای کاربران خود فراهم کرده‌است. این ویژگی باعث می‌شود تا کاربران بتوانند به راحتی به انواع برنامه‌هایی که در حال پخش هستند، دسترسی داشته باشند و این دسترسی در بهترین کیفیت و بالاترین سرعت برای آن‌ها فراهم خواهد بود. 
  • تحول دیگری که در این زمینه صورت گرفته‌است، بهبود سرعت تماس‌های صوتی و ویدیویی است که این ویژگی نیز باعث شده تا فناوری 5G، شبکه‌های ارتباطی را وارد دنیای جدیدی از ارتباطات بکند. 
  • ویژگی دیگر استفاده از 5G آن است که شما دیگر دغدغه‌ی آن را نخواهید داشت که دانلود خود را در چه ساعتی انجام بدهید. همانگونه که اکنون نیز با این مشکل روبرو هستید، اینترنت 4G دارای ساعات اوج ترافیک است؛ این بدان معناست که که اینترنت 4G دارای محدودیت در ارائه‌ی اطلاعات است اما اینترنت 5G این مشکل را ندارد. 
  • همانطور که پیش‌تر ذکر شد، اینترنت 5G می‌تواند سرعت اینترنت اشیاء را نیز افزایش دهد. در حقیقت گستردگی این فناوری به قدری بالا است که بیشتر صنایع و شرکت‌ها به دنبال ایجاد تحول در نحوه‌ی ارائه‌ی خدمات خود هستند.


ویژگی‌های فناوری 5G

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فناوری 5G که اهمیت بالایی نیز برای کاربران دارد، آن است که امنیت استفاده از این شبکه بسیار بالاتر از شبکه‌های پیشین است. از طرف دیگر سرعت بالای این شبکه به قدری است که هر فردی را وسوسه می‌کند چرا که طبق داده‌های منتشر شده، سرعت اینترنت 5G حدودا 20 برابر بیشتر از نسل پیشین شبکه‌ها است. همچنین اپراتورهای 4G دارای طیف 100 مگاهرتزی هستند در حالیکه این عدد با استفاده از فناوری 5G به 1000 مگاهرتزی رسیده‌است. ویژگی بسیار مهم دیگر فناوری 5G که باعث می‌شود به عنوان بزرگ‌ترین پرچمدار عرصه‌ی سرعت شناخته شود، میزانی ظرفیتی است که ارائه می‌دهد. ظرفیت بارگیری ارائه شده توسط این فناوری به قدری بالا است که هیچ‌گاه با مشکل کمبود سرعت مواجه نخواهید شد.

 

سخن آخر

فناوری 5G به قدری در تعیین استراتژی تولید کمپانی‌های تولید کننده‌ی دستگاه‌های هوشمند مهم است که اکثر شرکت‌های تولید‌کننده‌ی گوشی‌های هوشمند اقدام به راه‌اندازی این فناوری برای موبایل‌های خود کرده‌اند. از طرفی در کشور ما نیز این فناوری به مرور زمان در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. در این مقاله با تمرکز بر مهم‌ترین ویژگی‌هایی که فناوری 5G در اختیار شما قرار می‌دهد سعی شد تا اطلاعاتی را که باید در این زمینه از آن‌ها مطلع باشید را به طور کامل بسط دهیم. با توجه به اهمیت کسب دانش در حیطه‌ی فناوری و سرعت بالای تغییر و به روز شدن تکنولوژی‌ها، توصیه‌ی ما آن است که آگاهی خود را در زمینه‌ی تکنولوژی افزایش دهید.