در ابتدای این مقاله (  راه‌های تضمینی افزایش طول عمر باتری گوشی‌های موبایل ) باید خدمتتان عرض کنم که اولین مرحله این است که ببینیم باتری گوشی موبایل ما اصلا دچار مشکل هست یا نه، بعد به نکات افزایش طول عمر باتری گوشی موبایلمان بپردازیم.

اول از سلامت گوشی خود مطمئن شوید.

 • از اپلیکشینهای تست باتری استفاده نمایید

  در زمینه تست سلامت باتری اندروید می توان به برنامه هایی نظیر AccuBattery و Kaspersky Battery Life اشاره کرد،  با استفاده از این اپلیکیشنها می­توانید سلامت باتری خود را تست کنید.

  اما علاوه بر آن، در اندروید روشی برای تست سلامت باتری وجود دارد که با کدهای دستوری قابل نمایش می باشد. برای این منظور کافی است ابتدا شماره گیر گوشی را اجرا کرده و سپس کد *#*#4636#*#* را شماره گیری کنیم و بعد از آن با بازکردن صفحه اطلاعات باتری از حال باتری خود آگاه شویم.

در گوشی های آیفون به وسیله خود گوشی موبایل و بدون نیاز به نصب برنامه ای خاص قابل انجام است. به صفحه تنظیمات/ Battery / Battery Health مراجعه نمایید و از درصد سلامت باتری گوشی موبایل خود آگاه شوید.


 • یک دستگاه تست باتری پیدا کنید.

دستگاه تست باتری در مغازه های موبایل فروشی سریعترین روش برای تست سلامت گوشی موبایل­ است. این دستگاه به ما می گوید که قلب گوشی ما سالم است یا نه.

 • وقتی گوشی را شارژ می کنید حالش را بپرسید.

گوشی را به شارژ بزنید بعد به جای اینکه او را به کناری بگذارید البته صرفا برای یک مرتبه و آن هم جهت تست سلامت باتری چند برنامه را باز کنید و به مدت یک تا دو دقیقه با آن کار کنید اگر گوشی هنگ کرد و برنامه ها بسته شد موقع خواندن فاتحه برای باتری گوشیتان فرا رسیده است.

 • یک بازی جانانه با گرافیک بالا بازی کنید.

در هنگام استفاده از برنامه های با حجم بالا اگر ذره ذره و یواش یواش شارژ گوشی موبایل کم شود این باتری سلامت خود را به شما ثابت کرده و در صورت خاموش شدن ناگهانی و افت سریع شارژ باید بدانید که حال باتری خیلی خراب است.

 • دمای مناسب گوشی نشانه سلامت است.

اگر گوشی موبایل شما زیاد تب می کند یعنی زیاد داغ می­شود نشان از عدم سلامت باتری گوشی می­باشد.

 • سرعت نیز از دیگر نشانه های سلامت است.

بارگزاری برنامه­ها در گوشی موبایل شما تند و تیز و سریع است و از اینکه وقت کمی برای این کار می­گذارید بسیار احساس خرسندی می­کنید. انسان­های عصر حاضر تشنه سرعتند.

 • به زمان شارژ شدن توجه کنید.

اگر زمان شارژ شدن بیش از اندازه طول بکشد یعنی باتری گوشی موبایل شما در حال ضعیف شدن است .


دوم مراقب سلامتی باتری گوشی موبایل خود باشیم.

 • شارژر اصلی دوست همیشگی گوشی موبایل است.

بدترین دشمنهای باتری گوشی، شارژرهای تقلبی هستند زیرا به خاطر کیفیت نامطلوبشان قادر به دادن انرژی مناسب به گوشی موبایل نیستند. برای سالم ماندن باتری گوشی موبایل خود همواره از شارژر های اصلی استفاده کنید. آنها را گم نکنید و جا نگذراید سیم رابطشان را نکشید و آنها را در میان لولاها و زیر پایه صندلی ها و یا میز مستهلک نکنید چون جان خود شارژرهای اصلی گوشی موبایلتان مراقبت کنید. 

 • زمان شارژ شدن گوش موبایل زمان استراحت آن است.

اگر به سلامت گوشی خود اهمیت می­‌دهید و دوست دارید باتری گوشی موبایلتان بدون نقص باشد وقتی گوشی موبایلتان در حال شارژ است تمام برنامه‌های باز خود را ببندید وای فای ،اینترنت ، بلوتوث، مکان یاب گوشی را خاموش کنید و از گوشی خود اصلا استفاده نکنید. 

 • شارژ باتری

اگر به دنبال این  هستید که عمر باتری خود را دو برابر کنید باید به این قانون احترام بگذارید، با توجه به این موضوع شما لازم است به میزان شارژ شدن و میزان اتمام شارژ گوشی خود توجه ویژه­ای داشته باشید چون این کار سلامت باتری شما را تضمین می­کند پس اجازه ندهید شارژ باتری کمتر از ۲۰% شود و همچنین اجازه ندهید شارژ باتری بیشتر از ۸۰% شود. اگر در هنگام شارژ شدن گوشی موبایل خود دقت کرده باشید، درصد باتری گوشی تا ۸۰ درصد به سادگی تکمیل می شود ولی ۲۰ درصد باقی مانده به سختی تکمیل می شود . این محدوده دقیقا همان محدوده ای میباشد که باتری متحمل فشار زیادی می شود و همین فشار باعث کاهش طول عمر باتری می شود .

 • در جاهای داغ باتری داغ می­شود و ما را داغ می­کند.

قرار دادن گوشی موبایل در جاهای با دمای بالا و یا در معرض قرار دادن نور مستقیم خورشید، مثل این می­‌ماند که ما گور باتری گوشی موبایل خود را کنده‌­ایم و با تکرار این کار به زودی باید در مراسم ختمش گریه کنید. کاربران گوشی موبایل معمولا به این موضوع بی­‌توجه‌اند و گوشی خود را معمولا زیر شیشه جلو ماشین یا در جاهای گرم می­‌گذارند غافل از اینکه این موضوع عمر باتری گوشی موبایل را خیلی کوتاه می­‌کند.

 • تغییر دمای ناگهانی به باتری شوک وارد می‌­کند

در روزهای خیلی سرد بهتر است گوشی هوای سرد بیرون را تجربه نکند و از لوازم جانبی مانند هندزفری برای جواب دادن به تماسها استفاده کنیم. همچنین اگر گوشی در جای گرم یا سرد قرار گرفته یکدفعه آن را در جایی با دمای مخالف قرار ندهیم چون این کار به باتری شوک وارد کرده و از عمر آن می­‌کاهد

 • اسراف نکنیم

باز کردن چندین برنامه یا روشن بودن دائمی اینترنت یا وای فای و یا بلوتوث یا مکان یاب به سبب مصرف بسیار انرژی از عمر باتری کم می­کند پس بهتر است زمانی که به آن­ها نیاز نداریم برنامه را بسته یا خاموش کنیم.

 • هر هفته باتری گوشی موبایل را ریکاوری کنید

باتری هم مثل انسان به استراحت و خواب نیاز دارد، همانطور که خواب کافی باعث طول عمر انسان می­شود ریکاوری نیز باعث طول عمر باتری گوشی موبایل شما می‌­شود.

 • معجزه ای به نام راه اندازی مجدد به باتری عمر دوباره می­بخشد

اگر به دنبال معجزه برای افزایش طول عمر باتری گوشی موبایل خود هستید هر ماه باتری گوشی موبایل خود را مجددا راه اندازی یا کالیبره کنید.